€ / EUR

Vyberte menu

Kč / CZK

€ / EUR

 Kontakt:  +421 907 34 06 09    E-mail: info@svetsemien.sk   

logo template4

Adenium obesum

Najbežnejšie dostupným druhom je Adenium obesum a jeho rôzne kultivary a hybridy. Rodové meno Adenium vychádza z prvého náleziska týchto rastlín v meste Aden v Jemene. Druhové meno obesum znamená zhrubnuté, alebo označuje vzhľad zdužnatelej (pachykáulnej) stonky. Jeho veľkosť v kultivácií je obmedzená pestovaním v nádobách. Rastlina v pôvodných lokalitách môže dosiahnuť výšku aj niekoľko metrov. Môže to byť krík, alebo malý strom so širokým kaudexom (kmeňom) s priemerom 1 – 2 m, niekedy bizarných tvarov, čiastočne ukrytým pod zemou. Nad zemou  môže byť kaudex kužeľovitý až kónický, s hladkou bledo sivozelenou až hnedou kôrou. Z kaudexu vyrastajú pachykáulne stonky, ktoré sú hladké a sivasto zelené, u mladých rastlín riedko rozvetvené, ale vekom je koruna rastlín stále hustejšia. Listy sú špirálovito usporiadané, jednoduché, celé, kopijovité až vajcovité, mäsité, kožovitej textúry, stredne až tmavozelené. Rastú v zhlukoch na konci stoniek. Nezvyčajné formy rastliny ešte skrášľujú ich kvety, ktoré môžu mať priemer 4 – 8 cm. Sú veľmi nápadné, pravidelné, s piatimi okvetnými lístkami a rastú nad listami. Na náleziskách v prírode sa vyskytujú mnohé odtiene ružovej a časté sú aj kombinácie bielej a červenej farby. 

V súčasnosti je Adenium celosvetovo rozšírené a obrovskej obľube sa teší v celej oblasti juhovýchodnej Ázie, najmä v Thajsku, Vietname a na Taiwane, kde vzniká najviac nových farebných kultivarov, ktoré boli vyvinuté vďaka hybridizácii, a tak vznikla a stále vzniká farebná škála farieb cez biele, červené, ružové, žlté, broskyňové, čierne, červené a fialové kvety. Pridali sa k tomu pruhy, tieňovanie, vlnité a zvlnené lístky, aj pestré a panašované listy a dokonca aj dvoj či trojvrstvové kvety. 

Všetky semená pochádzajú z materských rastlín na fotografiách a sú získané výlučne od pestovateľov, ktorí sa špecializujú na metódy ručného opeľovania a na šľachtiteľské metódy, ktorých výsledkom sú stabilnejšie a životaschopnejšie semená. Ale aj napriek tomu nie je možné zaručiť, že rastliny zo semien budú vyzerať presne ako materská rastlina – niektoré môžu vyzerať takmer rovnako, iné môžu mať len určité charakteristické znaky spoločné s materskou rastlinou a mnohé budú vyzerať úplne odlišne. 

Vďaka metóde ručného opeľovania, je istá pravdepodobnosť, že niektoré rastliny zo semien (semenáče) budú mať inú farbu kvetu ako ružovú, rovnako ako môžu mať aj viac okvetných lístkov. U rastlín s jednoduchým kvetom je vyššia pravdepodobnosť (sú stabilnejšie), že rastliny zo semien sa môžu podobať na materskú rastlinu. Rastliny s viacerými okvetnými lístkami sú nestabilnejšie. 

Existuje teda určitá pravdepodobnosť, že rastliny zo semien ponesú farbu kvetov materskej rastliny. Prehľad percentuálnej pravdepodobnosti niektorých farieb kvetov: ružová –  85%, biela – 95%, červená – 95%, tmavofialová – 10%, svetlofialová – 30%, broskyňová – 70%, žltá – 20%, biely okvetný lístok s červeným okrajom – 95%, nové dvoj a trojvrstvové kvety – 25 – 50%.

 

Materská rastlina 1  

Semenáč 1  

 

Na porovnanie

Materská rastlina 2  

Semenáč 2  

  

Materská rastlina 3 

Semenáč 3  

 

Materská rastlina 4

Semenáč 4

 

Materská rastlina 5 

Semenáč 5

 

Filter
Cena