€ / EUR

Vyberte menu

Kč / CZK

€ / EUR

 Kontakt:  +421 907 34 06 09    E-mail: info@svetsemien.sk   

logo template4

Passiflora (Mučenka)

Passiflora (Mučenka) je liana pochádzajúca z oblastí tropickej a subtropickej Ameriky. Rozšírená je aj v ďalších oblastiach sveta (Ázia, Afrika, Austrália). Vo voľnej pôde rastie aj v najteplejších oblastiach Európy. Uvádza sa, že kvet prvýkrát objavil jezuita J. Ferari v 16. storočí, ktorý v ňom videl symboliku umučenia, ukrižovania Krista. Passiflora v preklade znamená kvet utrpenia (passio – utrpenie, mučenie a flora – kvet). Desať okvetných lístkov (lupienkov) pripomína desať apoštolov, päť  tyčiniek päť rán a tri blizny pripomínajú tri klince. Koruna z jemných vláskov symbolizuje tŕňovú korunu, preto sa rastlina často nazýva aj Kristova koruna. Aj v slovenskom pomenovaní rastliny je vyjadrený pôvod slova mučenie – mučenka. Táto legenda sa viaže k Passiflora caerulea. Existuje viac ako 400 druhov, ktoré sa odlišujú kvetom, plodom, listom, rastom i podmienkami pestovania. V posledných rokoch sa objavuje množstvo okrasných kultivarov, ktoré vznikli krížením pôvodných botanických druhov.

Mučenky sú popínavé vždyzelené lianovité rastliny, ktoré sa ťahajú pomocou úponkov a dorastajú i do výšky niekoľko desiatok metrov.  Pomocou spomínaných  úponkov sa prichytávajú na stromy, okolitú vegetáciu či rôzne opory. Na rôzne tvarovaných stopkách listov je umiestnených niekoľko párov nektárových žliaz. Listy sú celokrajové, vajcovité alebo srdcovité. Z pazúch listov vyrastajú veľké solitérne kvety. Rozdiely medzi jednotlivými druhmi sú najmä vo veľkosti a farbe kvetu. Kvety môžu byť biele, zelené, ružové, fialové či červené a pod. V domovine sú kvety opeľované hmyzom či kolibríkmi.

Okrem krásnych kvetov sa rastliny pestujú najmä pre svoje plody. Každý druh má charakteristický  tvar a farbu plodu, v ktorom je mäkká dužina. Plody majú  veľmi šťavnatú a silne aromatickú chuť a vôňu. Sú veľmi bohaté na obsah vitamínu C. Vyrábajú sa z nich džúsy, šťavy, ovocné nápoje, kokteily, jogurty či marmelády. Z ovocia sa získava najmä šťava, ale konzumuje sa aj dužina, ktorá obsahuje množstvo semien. Nie všetky plody sú rovnako chutné.

Rastliny sú zaujímavé nielen pre svoje krásne kvety, či pre svoje plody, ale niektoré aj pre svoje liečivé uplatnenie, vďaka svojom analgetickým, sedatívnym či spazmolytickým účinkom.

Pri pestovaní v našich podmienkach je potrebné, pri každom druhu zistiť  pôvod danej rastliny a podľa podmienok pestovania na pôvodnom stanovišti rozhodnúť o postupe pestovania. Vzhľadom k tomu, že ide o popínavé rastliny, je nutné  im zabezpečiť vhodnú oporu. Každý druh má vlastné nároky na teplo, svetlo a podmienky pestovania.

 

Filter
Cena