€ / EUR

Vyberte menu

Kč / CZK

€ / EUR

 Kontakt:  +421 907 34 06 09    E-mail: info@svetsemien.sk   

logo template4

Ensete ventricosum 2 naklíčené semená

V zimnom období je možné si do zásielky prikúpiť Výhrevné vrecko (Heat Pack) TU

Dostupnosť: nie je skladom
3.40 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Ensete ventricosum (Abyssinian BananaBanánovník habešský, nazývaný aj etiópský banánovník) je impozantná rastlina, ktorá sa po celom svete pestuje najmä pre svoje okrasné vlastnosti. Pochádza z horských oblastí východnej Afriky, kde rastie v nadmorskej výške 1500 – 3000 m n. m. Vyskytuje sa v oblastiach horských lesov s množstvom zrážok, v zalesnených roklinách, v blízkosti riek či pozdĺž potokov. V Etiópii je hlavným zdrojom potravy pre ľudí. Jedlé sú korene, ktorým trvá približne 4-5 rokov kým dozrejú do dostatočnej veľkosti, aby boli jedlé. Mladé a jemné tkanivá rastliny sa varia a jedia, sú chutné a výživné. Niektoré časti sa konzumujú ako zemiaky, z iných sa spracúva múka, alebo sa vyrába kaša. Z listov sa získava kvalitné vlákno, vhodné na výrobu  povrazov, lán, motúzov, košov, rohoží a pod. Ako obalový materiál sa používajú sušené plášte listov. Semená sa používajú na výrobu ružencov, náhrdelníkov alebo hrkálok. 
Rastlina v  prírode dosahuje výšku aj 10 – 12 m. V našich podmienkach môže vyrásť tak do 5 m, ale ak je pestovaná v nádobách dosahuje výšku max. 2 metre. Rastlina je atraktívna vďaka veľkým zeleným listom, ktoré sú podlhovasté až oválne a sú typické pre banánovníky. V dospelosti môžu mať cez 5 metrov dĺžku a 1 meter šírku.  Atraktívnosť dopĺňa extrémne široký kmeň, ktorý môže dosiahnuť priemer až 2 – 3 metre. Kmeň má svetlo zelenú farbu, spodná strana stopiek listov je sfarbená do červeno-ružova a samotné listy sú zase zelené. Listy sú špirálovito usporiadané na špičke holého kmeňa, čím rastline poskytujú zaoblenú korunu. Listy je potrebné chrániť pred vetrom, pretože silný vietor ich zvykne potrhať. Vysádzať je preto dobré na záveterné miesto. 
Rastlina kvitne iba raz za život a potom zahynie. Po odkvitnutí vytvorí plody, ktoré majú síce tvar malých banánov, ale nie sú jedlé. Majú žltú kožu s čiernymi škvrnami a  obsahujú veľké tmavé semená (cca. 2 cm). 
U nás je možné rastlinu pestovať v bytoch, v zimných záhradách, ale aj vonku (ako ročnú, prípadne je možné ju v interiéri prezimovať).

Balenie obsahuje 2 naklíčené semená, ktoré sú zasielané v ZIP-vrecku s vlhkým kokosovým vláknom. 

Návod je zasielaný spolu so semenami.