Forestina Profík Substrát supresívny na izbové rastliny 5 l
Substrát supresívny pre izbové rastliny je určený špeciálne pre sadenič a presádzanie všetkých druhov izbových rastlín a paliem. Je pripravený zo zmesi vytriedenej svetlej a tmavej rašeliny s upravenou pH reakciou. Substrát je obohatený hnojivom so základnými i stopovými živinami v nevyhnutnom rozsahu, čo má priaznivý vplyv na rast a vývoj rastlín.
Substrát je obohatený o huby Trichoderma virens a Metarhizium anisopliae, ktoré zaisťujú čistotu substrátu. Huba Trichoderma virens aktívne potláča pôvodcov významných hubových ochorení, vrátane fytopatogénnych húb rodov Fusarium, Pythium, Sclerotinia a Rhizoctonia. Tieto fytopatogénne huby spôsobujú padanie a odumieranie klíčiacich a vzchádzajúcich rastlín, a preto používanie výsevného substrátu, obohateného o antagonistický organizmus, predstavuje významný preventívny prvok v ochrane sadeníc a sadeníc pred uvedenými druhmi škodlivých organizmov.
Navyše, prítomnosť spomínanej huby (Trichoderma virens) pozitívne ovplyvňuje zakoreňovanie a vývoj rastlín a rastliny na prítomnsoť tohto organizmu reagujú aj navodením stavu tzv. indukovanej rezistencie, t. j. stavu zvýšenej odolnosti proti širokému spektru škodlivých organizmov.
Substrát je obohatený aj o hubu Metarhizium anisopliae, ktorá predstavuje účinnú prevenciu pred poškodením škodcami, napadajúcimi klíčiace a vzchádzajúce rastliny. Hlavným cieľom zámernej inokulácie substrátu týmto užitočným organizmom je ochrana sadeníc rôznych druhov zeleniny a okrasných rastlín pred škodcami napadajúcimi koreňový systém rastlín, napr. pred larvami kováčikov (tzv. drôtovcov), lalokonoscov, chrústov a krtonožiek a rady ďalších škodcov. Okrem druhov škodcov, ktorí sa vyskytujú výlučne v pôde, je významný aj účinok huby na škodcov, ktorí v pôde strávia iba časť svojho vývoja (napr. strapky).
Rozsah a spôsob použitia: Pred naplnením kvetináča substrátom nasypeme na dno nádoby primeranú drenážnu vrstvu keramzitu, tým je regulovaný odtok vody a zaručené prevzdušnenie koreňov. Zasadíme rastlinu a doplníme substrátom, ktorý zľahka pritlačíme a prevlhčíme. Po zasadení prvých 10 dní zalievame trochu menej, aby rastliny vytvorili nové korene. Čerstvo presadené rastliny neumiestňujeme na miesta s priamym slnečným žiarením. Asi po 6 týždňoch (po vyčerpaní zásoby hnojiva v substráte) začneme s pravidelným prihnojovaním kombinovaným hnojivom.