€ / EUR

Vyberte menu

Kč / CZK

€ / EUR

 Kontakt:  +421 907 34 06 09    E-mail: info@svetsemien.sk   

logo template4

Jubaea chilensis 5 semien

Dostupnosť: nie je skladom
4.00 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Jubaea chilensis je palma pochádzajúca z Čile, kde je endemitom na malej ploche centrálneho Čile. Dominantná je vďaka svojmu hladkému a širokému kmeňu, ktorý dorastá do priemeru viac ako 1 m v dolnej časti a vyrastá do výšky 25 m. Palma pôsobí veľmi robustne.  Kmeň je sivý s jazvami po listoch. U starších rastlín sa kmeň obvykle zúži v blízkosti vrchu a vytvára bohatú korunu zloženú z tvrdých perovitých (pierkovitých) listov. Tie rastú vzpriamene na krátkych stopkách a dorastajú do dĺžky 3,5 až 5 m. Na vrchu sú listy tmavozelené, pričom spodné plochy sú matne sivozelené. Palma kvitne malými fialovými kvetmi až vo veku 40 až 60 rokov. Z kvetov sa vytvoria žlté guľaté plody (majú pevný vonkajší obal), v ktorých sú hladké semená vo veľkosti 2,5 cm a pripomínajú drobné kokosové orechy. Semená sú jedlé a chuťou pripomínajú kokos. 
Jubaea chilensis je v Chile zákonom chránená, pretože jej dužina obsahuje sladkú medovú šťavu, ktorá je vhodná na spracovanie, vyrába sa z nej cukor, med, víno či chutný likér. Preto je často označovaná aj ako Čílska medová palma. Rastie veľmi pomaly, až vo vyššom veku sa rast zrýchľuje. 
Vo voľnej prírode sa vyskytuje až do výšky 2000 m n. m., preto je veľmi odolná a dobre znáša zimu. Považuje sa za najodolnejšiu palmu s perovitými listami. Odoláva mrazom do -12°C, ale vtedy už rastline začínajú odumierať listy. Dospelé rastliny znesú teploty do cca. -15°C, ale existujú exempláre, ktoré prežili aj teploty do  -20°C. Nepochybne sa preto hodí do mierneho a subtropického podnebia. Je vysoko tolerantná voči suchu, ale dobre sa jej darí aj v chladných a vlhkých podmienkach.  V porovnaní s inými palmami znáša dobre i vlhkosť. Zimná ochrana je však nutná. 

Balenie obsahuje 5 semien.

Návod je zasielaný spolu so semenami.