€ / EUR

Vyberte menu

Kč / CZK

€ / EUR

 Kontakt:  +421 907 34 06 09    E-mail: info@svetsemien.sk   

logo template4

Luffa cylindrica (Lufa valcovitá) 10 alebo 30 semien

Počet semien v balení:
Dostupnosť: skladom
1.60 ks
Sledovať produkt Pridať do obľúbených Zdielať

Luffa cilindrica (Lufa valcovitá) je popínavá, jednoročná rastlina z čeľade tekvicovitých (Cucurbitaceae). Zaujímavá je svojimi podlhovastými plodmi, ktoré sa ešte pred dozretím (mladé plody) konzumujú čerstvé alebo varené ako zelenina. Z plodov sa po úplnom dozretí, očistení a vysušení  získava valček jemných vlákien, ktorý sa najčastejšie  používa ako prírodná špongia (na umývanie tela, kuchynského riadu....). Špongia po namočení napučí a zmäkne. 
Rastlina je rozšírená v tropických a subtropických oblastiach sveta. Je to teplomilná rastlina, ktorej sa v našich podmienkach bude dariť len v teplých oblastiach. V chladnejších oblastiach je vhodné ju pestovať v skleníkoch či fóliovníkoch.
Lufa vytvára dlhé výhonky, ktoré sa môžu plaziť po zemi, alebo sa ťahať po konštrukcii. Rastlina vyžaduje slnečné a veľmi teplé miesto.  Plody sú zrelé a pripravené na zber vtedy, keď sa zelená šupka plodov zmení na tmavožltú alebo hnedú a začne sa oddeľovať od vlákna (dužiny) vo vnútri a plod je v tom čase už ľahký. Po oddelení vlákna od šupky je potrebné z plodov ešte vytriasť semená.

Balenie obsahuje 10 alebo 30 semien.

Návod je zasielaný spolu so semenami.